3 podstawowe powody, dla których akademik prywatny jest lepszy od standardowego domu studenckiego - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

3 podstawowe powody, dla których akademik prywatny jest lepszy od standardowego domu studenckiego

3 podstawowe powody, dla których akademik prywatny jest lepszy od standardowego domu studenckiego

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadchodzi nowy rok akademicki. Końcówka lata to dla studentów ostatni dzwonek przed znalezieniem lokum na czas studiów. Nie udało Wam się jeszcze znaleźć kwatery na następne miesiące, a zastanawiacie się pomiędzy domem studenckim i prywatnym akademikiem?

Zapoznajcie się z dzisiejszym wpisem, w którym podpowiadamy, dlaczego ten drugi może okazać się lepszym wyborem!

Łatwość zyskania statusu lokatora

Wszystkie uczelnie wyższe mają swoje regulaminy, w których zawarte są zapisy mówiące o zasadach przyznawania miejsc w domach studenckich. Przeglądając kilka z nich, z łatwością można zauważyć, że całe przedsięwzięcie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Zazwyczaj w uczelnianych akademikach priorytetowo traktowani są studenci wychowujący dziecko, małżeństwa, żacy zagraniczni lub ci, którzy znajdują się w niesprzyjającej sytuacji materialnej. Dla przeciętnego studenta zdobycie kwatery w takim obiekcie może być problematyczne.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku akademików prywatnych. Tutaj sprawa jest prosta, gdyż o przydzieleniu pokoju decyduje kolejność rezerwacji. Formalności są maksymalnie uproszczone, a ich główny element to po prostu umowa pomiędzy obiema stronami.

Możliwość wyboru pokoju

Zdecydowana większość pokoi w uniwersyteckich domach studenckich to pomieszczenia wieloosobowe. Liczba kwater jednoosobowych jest przeważnie mocno ograniczona i co więcej – są one przeważnie zarezerwowane dla osób, które np. borykają się z problemami zdrowotnymi czy samodzielnie wychowują dzieci. Niektóre szkoły wyższe dają natomiast niewielki wybór w zakresie standardów mieszkania – chociaż i tu nie należy spodziewać się fajerwerków.

Osoby decydujące się na akademik prywatny jak LivinnX mogą wybierać, w iluosobowym pokoju chcą mieszkać. Tego rodzaju obiekty mają przeważnie rozsądną liczbę kwater jednoosobowych, co bez wątpienia spodoba mi się tym, którzy cenią sobie prywatność i spokój. W większości przypadków standardy dla wszystkich rodzajów pomieszczeń są takie same i stoją na równym, wysokim poziomie.

Standardy mieszkania w akademiku prywatnym

Nie da się ukryć, że większość domów studenckich funkcjonujących przy uczelniach wyższych to obiekty stare, o niskich standardach mieszkaniowych. W pewnym sensie jest to uzasadnione – za niską cenę nie można przecież spodziewać się cudów. Student to jednak też człowiek, który może oczekiwać od życia czegoś więcej niż skrzypiące łóżko i jedna szafa na wszystkie ubrania.

Akademik prywatny zdecydowanie tutaj wygrywa, zapewniając nie tylko odpowiednią ilość przestrzeni użytkowej, ale też inne, najróżniejsze udogodnienia. W najnowszych inwestycjach tego rodzaju pokoje mogą być nawet wyposażone w prywatne łazienki, aneksy kuchenne, telewizor, czy innego rodzaju sprzęt, który może okazać się niezbędny do cieszenia się współczesnym, studenckim życiem. Wśród dodatkowych atutów prywatnych obiektów można natomiast wymienić: ogólnodostępne pralnie, sale sportowe, sale gier czy kąciki cichej nauki, siłownie czy nawet dedykowane lokatorom sklepy.

Podsumowanie

Prywatne domy studenckie to z pewnością prostsza i przyjemniejsza opcja na zakwaterowanie podczas studiów. Chociaż cena takiego lokum może być wyższa w porównaniu z akademikami uczelnianymi, to z perspektywy czasu taka inwestycja może okazać się opłacalna.