Co zrobić gdy zbijemy termometr rtęciowy?
- Zarejestrowany: 12.10.2010, 12:59
- Posty: 1642
Oszaleję! W nocy stłukłam w sypialni termometr rtęciowy. M. posprzątał, umył podłogę, ale nie jst pewien czy wszystko zebrał. Ja z małym spałam w innym pokoju, ale M. z braku innego miejsca spał w sypialni przy otwartym oknie.
Czy ktoś wie, podpowie jak długo ta ewentualna resztka rtęci może szkodzic i parować. kompletnie sie na tym nie znam, a jak przeszukuję internet to czytam sprzeczne informacje.
- Zarejestrowany: 20.08.2010, 06:49
- Posty: 1492
w młodości też kiedyś rozbiłam i na domiar złego jeszcze się tymi kulkami bawiłam :)
przeżyłam :)
mam nadzieję, ze u Ciebie też będzie ok
jak dobrze wymyliście podłogę i wytrzepaliście dywan...
Też kiedyś potrzaskałam termometr rtęciowy. Posprzątałam, wywietrzyłam pokój i zapomniałam o wszystkim. Grunt to nie panikować :/
- Zarejestrowany: 12.10.2010, 12:59
- Posty: 1642
dywanu w sypialni nie mamy...tylko podłoga i wielkie łoże. M. na pewno sie pod nie nie wczołgiwał...
Też kiedyś potrzaskałam termometr rtęciowy. Posprzątałam, wywietrzyłam pokój i zapomniałam o wszystkim. Grunt to nie panikować :/
dokladnie :)
kiedys tez potluklam - strzasalam termometr nad stolem... a stol podkoczyl i stlukl termometr
troche strachu bylo, ale jest ok :):)
Zapytałabym się w aptece co zrobić w takiej sytuacji.
No to dzisiaj Młody stukł nasz termometr... i dalej nie wiem co w takim wypadku zrobić?
- Zarejestrowany: 18.04.2008, 22:57
- Posty: 161880
Z netu:
Mechaniczne uszkodzenie termometru rtęciowego i wylanie się rtęci na zewnątrz jest dość częstym problemem w praktyce pediatrycznej. Zdarzają się również przypadki spożycia przez dziecko kuleczek rtęci, wydobywającej się z rozbitego termometru.
Rtęć metaliczna, występująca w termometrach, nie jest trująca przy spożyciu doustnym. Nie wchłania się ona z przewodu pokarmowego i nie tworzy szkodliwych związków. W literaturze opisano nawet przypadek dziecka, które spożyło pół litra (czyli około 6 kg !!!) metalicznej rtęci i nie doznało żadnej szkody na zdrowiu. Toksyczna może być natomiast parująca rtęć metaliczna, jeżeli będzie wdychana do płuc. Nie wolno więc pozostawiać rozlanej rtęci w pomieszczeniu gdzie znajdują się ludzie. Przy wdychaniu par rtęci metalicznej początkowo pojawiają się bóle głowy i nudności, a następnie wymioty i biegunka. Po paru dniach może rozwinąć się zapalenie jamy ustnej. W moczu pojawia się białko, możliwe jest poważne uszkodzenie nerek. Potwierdzeniem zatrucia jest stwierdzenie wydalania zwiększonej ilości rtęci z moczem.
Wezwij lekarza, gdy...Spożycie rtęci metalicznej z rozbitego termometru zasadniczo nie wymaga żadnego intensywnego leczenia, ani hospitalizacji. Konieczne jest jednak dokładne oczyszczenie pomieszczenia. Przy podejrzeniu rozlania się rtęci w różne szpary w podłodze, konieczna jest pomoc specjalistycznych służb chemicznych istniejących przy jednostkach straży pożarnej. Bezwzględnie zasięgnąć porady lekarskiej jeżeli dziecko ma jakiekolwiek dolegliwości (bezpośrednio po zatruciu lub parę dni później).
No to dzisiaj Młody stukł nasz termometr... i dalej nie wiem co w takim wypadku zrobić?
Mąż właśnie stłukł termometr, jak zebrać tą rtęć?
- Zarejestrowany: 17.08.2011, 12:51
- Posty: 32
Jeśli nikt nie posmakował rtęci, to chyba nic złego się nie stanie...