Dopłata do pensji za niższą stawkę po zmianie pracy
Znalazłam taką oto informację:
„Do pakietu rozwiązań antykryzysowych, które będą finansowane z funduszy unijnych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dołączyło nowy instrument. Pracownicy objęci programem zwolnień monitorowanych, którzy znajdą zatrudnienie, ale otrzymają od nowego pracodawcy niższe wynagrodzenie, przez sześć miesięcy będą mieli rekompensowaną ze środków UE połowę różnicy między poprzednimi a aktualnymi zarobkami. Nowy instrument zacznie obowiązywać w czerwcu, ale będą nim objęci wstecznie pracownicy, którzy utracili zatrudnienie po czerwcu 2008 roku.”
Czy jeżeli w styczniu 2009 roku zostałam zwolniona ze względu na kryzys, a od maja 2009 roku pracuję w nowej firmie za niższą stawkę niż u poprzedniego pracodawcy to mogę wystąpić o tę rekompensatę? Do kogo wystąpić z wnioskiem, jaki dokumenty należy przedłożyć? Co oznacza określenie „zwolnienia monitorowane”?
- Zarejestrowany: 26.11.2009, 22:06
- Posty: 4674
Zgodnie z art. 70 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415) pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.
Jak wynika z powołanego przepisu, ustawodawca chcąc zapewnić masowo zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu innego miejsca zatrudnienia, nałożył na pracodawców obowiązek uzgodnienia stosownych działań z urzędem pracy.
Aby istniała możliwość skorzystania z takich form pomocy, w których zakres Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wpisało także interesujące Panią dofinansowanie, muszą nastąpić zwolnienia monitorowane. Oczywistym jest, że jeżeli Pani były pracodawca zatrudniał mniej niż 50 osób skorzystanie z programu Ministerstwa nie jest możliwe, a nawet wówczas, gdy zatrudniał ponad 50 osób, lecz 50 zwolnień nie nastąpiło w okresie do 3 miesięcy, także nie istnieje taka możliwość.
Elementem decydującym w Pani przypadku będzie więc liczba pracowników zwolnionych z zakładu (nie mniej niż 50), a także warunek nastąpienia powyższego w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące. W braku wymienionych elementów niestety dofinansowanie nie przysługuje. Co do dokładnego zakresu zmian związanych z "pomocą unijną" odsyłam do właściwego urzędu pracy.