Dopłata do pensji za niższą stawkę po zmianie pracy - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek: 

Dopłata do pensji za niższą stawkę po zmianie pracy

3odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 2883
Użytkownik usunięty
    • Zgłoś naruszenie zasad
    12 sierpnia 2010 06:25 | ID: 270156

    Znalazłam taką oto informację:

    „Do pakietu rozwiązań antykryzysowych, które będą finansowane z funduszy unijnych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dołączyło nowy instrument. Pracownicy objęci programem zwolnień monitorowanych, którzy znajdą zatrudnienie, ale otrzymają od nowego pracodawcy niższe wynagrodzenie, przez sześć miesięcy będą mieli rekompensowaną ze środków UE połowę różnicy między poprzednimi a aktualnymi zarobkami. Nowy instrument zacznie obowiązywać w czerwcu, ale będą nim objęci wstecznie pracownicy, którzy utracili zatrudnienie po czerwcu 2008 roku.”

    Czy jeżeli w styczniu 2009 roku zostałam zwolniona ze względu na kryzys, a od maja 2009 roku pracuję w nowej firmie za niższą stawkę niż u poprzedniego pracodawcy to mogę wystąpić o tę rekompensatę? Do kogo wystąpić z wnioskiem, jaki dokumenty należy przedłożyć? Co oznacza określenie „zwolnienia monitorowane”?

    Mój mężczyzna nr 2
    Avatar użytkownika Tigrina
    TigrinaPoziom:
    • Zarejestrowany: 26.11.2009, 22:06
    • Posty: 4674
    1
    • Zgłoś naruszenie zasad
    12 sierpnia 2010 08:38 | ID: 270226
    Zwolnienia monitorowane to takie, w czasie których pracodawca dba o pracownika, tzn. musi go zwolnić, ale zapewnia mu jakieś szkolenia, żeby pracownik łatwiej znalazł następną pracę, albo sam szuka dla niego tej następnej pracy. Musi nastąpić wtedy, gdy pracodawca zwalnia powyżej 50 pracowników w okresie trzech miesięcy, ale czasami zwolnienia takie stosują mniejsze firmy. Wydaje mi się, że gdybyś była na takim zwolnieniu monitorowanym, to byś o tym wiedziała, bo nawet o takim świadczeniu pracodawca by Cię poinformował (taki bynajmniej jest sens zwolnień monitorowanych- pomóc zwalnianemu pracownikowi). Tutaj trochę więcej na ten temat: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/31591,kiedy_pracodawca_przeprowadza_zwolnienie_monitorowane.html http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-pracy/pozostale-3/artykuly/zwolnienie-monitorowane.html Ewentualnie można byłoby się coś więcej dowiedzieć w najbliższym Urzędzie Pracy, bo najczęściej to on realizuje wypłatę takich świadczeń- jeżeli pracodawca z UP realizuje program zwolnień monitorowanych. Mam nadzieje, że pomogłam.
    Nie ma większej siły niż prawdziwa miłość
    Użytkownik usunięty
      2
      • Zgłoś naruszenie zasad
      19 sierpnia 2010 08:13 | ID: 274627
       

      Zgodnie z art. 70 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U.2008.69.415) pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, szkoleń, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

      Jak wynika z powołanego przepisu, ustawodawca chcąc zapewnić masowo zwalnianym pracownikom pomoc w znalezieniu innego miejsca zatrudnienia, nałożył na pracodawców obowiązek uzgodnienia stosownych działań z urzędem pracy.

      Aby istniała możliwość skorzystania z takich form pomocy, w których zakres Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wpisało także interesujące Panią dofinansowanie, muszą nastąpić zwolnienia monitorowane. Oczywistym jest, że jeżeli Pani były pracodawca zatrudniał mniej niż 50 osób skorzystanie z programu Ministerstwa nie jest możliwe, a nawet wówczas, gdy zatrudniał ponad 50 osób, lecz 50 zwolnień nie nastąpiło w okresie do 3 miesięcy, także nie istnieje taka możliwość.

      Elementem decydującym w Pani przypadku będzie więc liczba pracowników zwolnionych z zakładu (nie mniej niż 50), a także warunek nastąpienia powyższego w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące. W braku wymienionych elementów niestety dofinansowanie nie przysługuje. Co do dokładnego zakresu zmian związanych z "pomocą unijną" odsyłam do właściwego urzędu pracy.

      Kancelaria Adwokacka TOGA w Olsztynie
      Użytkownik usunięty
        3
        • Zgłoś naruszenie zasad
        19 sierpnia 2010 08:39 | ID: 274646
        A istnieje możliwość, żeby coś takiego przeoczyć? Moje zwolnienie na pewno wchodziło w zwolnienia grupowe i było zgłaszane do UP. Pracodawca zatrudnia dużo ponad 50 osób. Czyli żeby dowiedzieć się czegoś w tym temacie powinnam zgłosić się do Urządu Pracy właściwego dla siedziby byłego pracodawcy?
        Mój mężczyzna nr 2