dzidziuśKategorie: Ciąża Liczba wpisów: 9, liczba wizyt: 81358 |
Nadesłane przez: wiolcia1208 24-06-2009 15:53
33 tydzień ciąży
Przykrą dolegliwością są kurcze mięśni, najczęściej mięśni łydek. Spowodowane jest to uciskiem rosnącej macicy na nerwy biegnące do kończyn dolnych lub może być spowodowane niskim poziomem wapnia we krwi. Aby kurcz szybciej minął, należy stanąć boso na podłodze, a następnie energicznie unieść przednią część stopy, nie odrywając pięty od podłogi.
Dziecko waży 1700-2000 g, ma 41-42 cm długości. Maleństwo coraz lepiej widzi i reaguje na światło. Gdyby poruszać zapaloną latarkę po brzuchu mamy, wówczas wodzi ono oczami za jaśniejszym punktem, a nawet stara się go złapać. Bardzo lubi wody płodowe, pije ich około 0,5 litra dziennie. W ten sposób przystosowuje układ pokarmowy do przyszłej pracy. Poprzez wkładanie kciuka do ust wyrabia odruch ssania, który pozwoli mu pobierać pokarm z piersi mamy.
34 tydzień ciąży
Piersi mamy przygotowują się do karmienia noworodka, są zdecydowanie większe i cięższe niż na początku ciąży. Pod wpływem ucisku, czy w czasie stosunku płciowego może wypływać z nich rzadka, żółtawa wydzielina - jest to siara. Pod koniec ciąży może wypływać nawet samoczynnie. Natomiast u innych kobiet pokarm pojawia się dopiero po porodzie. W jednym i drugim przypadku jest to normalne, fizjologiczne zjawisko.
Dziecko waży 2200-2400 g, ma 42-43 cm długości. Wygląda już tak samo, jak przy urodzeniu, waży tylko mniej. Maluch pobiera teraz od mamy przeciwciała, które będą go chronić przed chorobami przez kilka pierwszych miesięcy życia.
35 tydzień ciąży
Jama macicy sięga aż do łuków żebrowych, przyszłej mamie oddycha się coraz gorzej, bardzo często nie potrafi zaczerpnąć większej ilości powietrza i swobodnie odetchnąć. Mama przytyła już 12-14 kg, a w czasie ostatniego miesiąca waga zmieni się niewiele. Kobieta powinna się już oszczędzać, nie powinna robić zbyt dużych porządków np. szorować podłogi, myć okien. Nie wolno jej nosić żadnych ciężkich przedmiotów, ani robić forsownych pieszych wycieczek.
Dziecko waży 2400-2600 g, ma 43-44 cm długości. Bardzo intensywnie rozwijają się płuca, a skóra jest coraz bardziej pulchna i różowa. Mózg doskonali się w swojej funkcji, aby dziecko mogło zdobywać jak najwięcej umiejętności po urodzeniu.
36 tydzień ciąży
Przyszła mama w ostatnich tygodniach ciąży powinna zawsze nosić przy sobie kartę ciąży, wyniki ostatnich badań laboratoryjnych, dowód osobisty, wynik laboratoryjny z oznaczeniem grupy krwi i legitymację ubezpieczeniową, gdyż nigdy nie można przewidzieć, kiedy zacznie się poród i trzeba będzie się zgłosić do szpitala. Warto również wcześniej zapakować torbę, którą zabierze się do szpitala, by w ostatniej chwili czegoś nie zapomnieć. Co powinno się zabrać ze sobą: dokumenty wymienione wcześniej, koszulę nocną, szlafrok, kapcie, bieliznę, biustonosz dla karmiących mam, kosmetyczkę z przyborami toaletowymi, kartę telefoniczną. Dla dziecka warto zabrać 2 koszulki, 2 kaftaniki, czapeczkę, pieluchy tetrowe, kocyk. Nie wolno zapomnieć o wodzie mineralnej czy soku. Skierowanie do szpitala nie jest konieczne.
Dziecko waży 2600-2800 g, ma 44-45 cm długości. Maleństwo rusza się już mniej, ma już za ciasno, za to bardzo lubi się przeciągać, prostować rączki i nóżki. Mama potrafi wyczuć, czy kopnęła ją nóżka, czy też „dostała” pięścią. Dziecko lepiej słyszy, dobrze rozpoznaje głosy mamy i taty, a także inaczej reaguje na dźwięki przyjemne, a inaczej na dźwięki przykre dla niego.
37 tydzień ciąży
Od 1 stycznia 2001r. urlop macierzyński trwa 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 39 tygodni, gdy urodzą się bliźniaki. Urlop można już wykorzystać od 36 tygodnia ciąży, ale trwać będzie też tylko 26 (39 tygodni), więc mama będzie krócej ze swoim dzieckiem. Jeżeli ciąża przebiega bez kłopotów, trzeba się zastanowić, czy warto go wykorzystać wcześniej. Oprócz urlopu macierzyńskiego przyszłej mamie przysługuje 20-26 dni (w zależności od stażu pracy) pełnopłatnego urlopu. Kobieta może go wykorzystać tuż po urlopie macierzyńskim za zgodą pracodawcy lub w czasie ciąży na sugestię pracodawcy.
Dziecko waży około 2800-3000 g, ma 45-46 cm długości. U chłopców jądra zstępują do moszny. Paznokcie sięgają do czubków palców. Większość maleństw urodzonych w 37 tygodniu ciąży nie ma kłopotów ze zdrowiem i rozwija się prawidłowo.
38 tydzień ciąży
Na dwa tygodnie przed porodem dno macicy zaczyna się obniżać, gdyż maleństwo przygotowuje się do przyjścia na świat, ustawia się wtedy główką w dół, a pupą do góry (najczęstsze ułożenie dziecka). Mama poznaje, że obniża się macica, gdyż zaczyna się jej lepiej oddychać, nie dokucza zgaga, a brzuch obniża się. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy, dziecko ustawia się do porodu około 2 tygodnie przed nim. Natomiast u kobiet które już rodziły, dziecko ustawia się dopiero w ostatnich dniach, a nawet godzinach przed porodem. Jakie są najczęstsze ułożenia płodu:
- główkowe, w przypadku 94-95% porodów, dziecko ustawia się głową w dół, a pupą do góry. Jest to najlepsza pozycja dla dziecka, gdyż głowa, która jest największa i najtwardsza, rozszerza cały kanał rodny. Dlatego też tułów, ręce i nogi rodzą się bez problemów.
- miednicowe, dziecko ustawia się głową do góry, a pupą i podkurczonymi nogami w dół.
- pośladkowe, dziecko ustawia się głową do góry, a pupą w dół. Nogi ma wyprostowane i ułożone wzdłuż ciała.
Dwa ostatnie ułożenia występują w około 4-5% porodów. Są one trudniejsze, gdyż miednica nie jest tak duża, ani tak twarda, jak głowa i musi dłużej rozszerzać kanał rodny.
- poprzeczne, około 0,5-1% porodów. Dziecko kładzie się poziomo, plecami do wyjścia z macicy. Maleństwo na pewno nie urodzi się samo, będzie konieczne cesarskie cięcie.
Dziecko ma 3000-3200 g, ma 46-47 cm długości. Gdy dziecko rodzi się między 38 a 42 tygodniem ciąży, traktowane jest jako dziecko urodzone o czasie. Meszek, który pokrywał ciało płodu zanika, a mazi płodowej jest też coraz mniej. Maleństwo rusza się mało, gdyż brakuje mu już miejsca, jedynie przeciąga się i prostuje kręgosłup.
39 tydzień ciąży
Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także chroni przed infekcjami. Jeżeli przyszła mama zdecydowała się, że będzie karmić piersią, powinna przeczytać poradnik jak należy to prawidłowo robić, gdyż nie jest to czynność łatwa zarówno dla mamy jak i noworodka. Najlepiej porozmawiać z przyjaciółkami, czy położnymi, które karmiły swoje dzieci piersią, one najlepiej podpowiedzą, jak to robić. Na pewno mama musi być przekonana, że chce karmić piersią, a także powinna być cierpliwa i nie zrażać się pierwszymi niepowodzeniami.
Dziecko ma 3200-3300 g, ma 47-48 cm długości. Każde dziecko rasy białej rodzi się z niebieskimi oczami. Mały człowieczek jest w pełni przygotowany do życia poza organizmem mamy. Rusza się coraz mniej ze względu na brak miejsca.
40 tydzień ciąży
Tylko około 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Inne przychodzą na świat dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później i też są traktowane jako dzieci urodzone o czasie. Mama nie powinna się martwić, że maleństwo nie spieszy się na świat, jeżeli tylko lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. Do szpitala trzeba się zgłosić, gdy minęły 2 tygodnie od terminu porodu. Przyczyną jest starzejące się łożysko, które nie jest już w stanie pełnić prawidłowo swojej funkcji i odżywiać maleństwa. W przypadku, gdy lekarz zadecyduje inaczej, konieczna jest pomoc ginekologa w celu indukcji porodu.
Dziecko ma 3300-3500 g, ma powyżej 48 cm długości. Maleństwo ma już wykształcone wszystkie narządy, w jelitach gromadzi się smółka - czarnozielona gęsta substancja, którą dziecko wydali po urodzeniu jako pierwszy stolec.
Życzymy wszystkim przyszłym mamom spokojnego, bezproblemowego przebycia ciąży, łatwego, mało bolesnego porodu, a potem wiele radości podczas wychowywania dziecka.
Po porodzie mama nie powinna zapomnieć o swoim partnerze. Warto czasami powierzyć opiekę nad maleństwem babci czy przyjaciółce i wspólnie z mężem wybrać się do kina czy na przyjęcie. Kobieta powinna okazywać partnerowi, że darzy go takimi samymi uczuciami i jest dla niej równie ważny jak przed narodzinami dziecka.
Adres URL wpisu
https://www.familie.pl/Blogi-3-52/b0p1402,9-miesiac-ciazy.html
Adres URL bloga
https://www.familie.pl/Blogi-3-52/b79-1,dzidzius.html